try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
ZehirliOk.COM
Sağlık, Huzur, Mutluluk, Aile Ve Evlilik

BEDDUA YERİNE DUA !!!

BEDDUA YERİNE DUA !!!

Günümüzde insanları çok sıkan ve olumsuz etkileyen bedduanın,mümkün olduğu kadar bir müslümanın bir Müslüman kardeşe yapmaması lazımdır. Ve yapılmasınıda dinimiz yasaklamıştır.
Bir sebepten dolayı herhangi bir kimse hakkında kötümser istek ve temennîde bulunmak, hayır duanın zıddı.
Farsça fena, çirkin, kötü, yaramaz anlamına olan "bed" kelimesiyle, Arapça "duâ" kelimelerinden meydana gelmiş bir terkiptir. İnsanın, kendisi veya başkaları aleyhinde "Allah kahretsin, Allah belâsını versin ,Eve ölün gitsin" gibi ifadelerle yaptığı dualara denir.
İslâm, müslümanların kendileri ve diğer müslümanlar aleyhinde beddua etmelerini yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.): "Kendi aleyhinize, evlâtlarınızın ve mallarınızın aleyhine sakın beddua etmeyiniz ki; duaların kabul olacağı bir saate rastlarsınız da bedduanız kabul olmuş olur." (Riyazü's-Sâlihin Tercümesi, III, 82) buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) beddua etmekten kaçınırdı. Kendisinin lânet eden değil, aksine rahmet peygamberi olduğunu söylerdi. Mekke döneminde İslâmî tebliğ etmek üzere Tâif'e gittiğinde, orada kötü bir davranışla karşı karşıya kalmış; dönüşte taş yağmuruna tutulmuş, mübarek ayakları kanlar içerisinde kalmıştı. O sırada Allah tarafından kendisine "onlar aleyhinde yapacağı bedduanın kabul edileceği, dilerse onları helâk edeceği" bildirilmiş, fakat Peygamber Efendimiz "Hayır, belki bunların sulbünden sana ibadet edecek çocuklar doğar, yâ Rabb " demişti. Uhud'da dişini kıran, yüzünü yaralayan düşmanları için: "Allah'ım! Kavmimi hidayete erdir, çünkü onlar yaptıklarını bilmiyorlar" (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, IV, 314) diye dua etmiştir. Bütün çalışmalara rağmen İslâmiyeti kabul etmeyen Devs kabilesine beddua etmesi istenince: "Yâ Rabbi! Devs kabilesine hidayet eyle de onları bizim saflarımıza kat" diye dua etmişti. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, VIII, 344)
Bununla beraber, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in zaman zaman Allah düşmanlarına beddua ettiği de olmuştur. Bi'r-i Mâûne'*de yetmiş İslâm davetçisini şehît eden Kilab kabîlesine Resulullah (s.a.s.) bir ay süre ile beddua ve lânet etmişti. Kâbe'de namaz kılarken kendisiyle alay eden müşriklere de beddua etmiş, Bedir muharebesinde yere serildiklerini gözleriyle görmüştü. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, X; 43-45) Hendek muharebesinde Medine önlerinde toplanan düşmanın perişan olup dağılmaları için dua etmiş, bunun üzerine geceleyin ansızın doğudan kopan fırtına düşmanın altını üstüne çevirmişti. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, VIII, 342-343)
Bütün bunlardan sonra diyebiliriz ki müslüman, günahkâr da olsalar, müslümanlara beddua etmekten sakınmalı, fakat gerektiğinde açıkça din düşmanlığı yapanlara beddua ve lânet etmeyi dini bir görev bilmelidir.
(alıntı)

Beddua yerine dua.. etmek gerekir !!!!

Ma'rûf-ı Kerhi Hazretleri bir gün talebelerini toplar Dicle kenarındaki hurmalıklara çekilir sohbet ederler. Bu esnada nehirden bir kayık geçer. İçinde birkaç bıçkın genç. Hem içki içerler, hem şarkı söylerler. Bir ara hepten şirazeden çıkar, naralar atarlar. Talebeler bu edepsizliğe çok bozulur. Hatta içlerinden bazıları
-Ah şu kayık bir devrilse de günlerini görseler, derler
Ardarda patlayan kahkahalardan ders yapılamaz olunca mübarek o yana döner. Ellerini açar ve;
- Ya Rabbi, Sen bu kullarını dünyada neşelendirdiğin gibi ahirette de neşelendir. Onlara hidayet ve istikamet nasip eyle, der.
İşte tam o sıra gençlerden biri sahildeki sohbetin farkına varır, arkadaşlarını uyarır. Mübareği görünce derlenir toparlanırlar. Hatta sazlarını kırar, destileri suya atarlar. Mahçup mahçup gelir, Şeyh Mar'uf'un ellerine kapanırlar. O günden sonra sohbetin müdavimlerinden olurlar.

Tüm Müslüman kardeşlerin dua, hoşgörü ve şafkatle birbirlerine yaklaşmalarını yüce mevladan dilerim… Amin
Saygılar…..

konu kapatilmistir.

asagidaki linkte bu konuyu da kapsayan bir yazi ile buradaki basligi yorumlara kapatiyorum

http://www.zehirliok.com/node/2496#comment-3440

selam sevgi ve dua ile

öncellikle ben buraya bilgi

öncellikle ben buraya bilgi almak icin girdim.

"bu konuda ciddi misiniz, yani din düsmanlarina karsi beddua etmek bir görevmidir? bu ayri din den olanlar icin de mi gecerli?"

bu sordugum sorular yaziyi anlamaya calistigimi ve bilgilendirilmek istedigimi gösterir. hicbirzaman yetersizligimden cekinip soru sormamazlik yapmam...bu konuda beni kücümseyenler olabilir... .benim dedigim dogrudur, sizinki yanlis diye bir cümle kurmadim.
bana ögretilen: kimseye beddua okuma, allah zaten cezasini verecektir!
burdada duruma göre bir görev haline geldigini okudugumdada acikcasi sasirdim!

öyle örnekler vermissiniz ki, hatta beni bile bu örneklere dahil etmissiniz...ne demek istediginizi anliyorum. sözümü geri almaktanda cekinmem! sizin dediginiz gibi bedduayi hak edenler var...siz büyüklerime, kaynak vererek cevablarda bulundugunuz icin, tsk ediyorum.

"TEK KELIMEYLE CEHALETINDEN HADDINI ASIYOR GORUNDUGU KADARIYLA..."

haddimi düsüncelerimi tüm samimiyetimle paylasarak asmissam kimse kusuruma bakmasin, herkes sizin kadar bilgili olamiyor, bilginizi güzel bir sekilde paylastiginiz icin allah sizden razi olsun...

allaha emanet olunuz...

celin'e cevap !

Yazımın başlığındada belirtildiği gibi Beddua yerine dua etmek devamlı iyi birşey....ama
Burda din düşmanlarına karşı peygember(Sas) efendimizin beddua ettiği olmuştur ; yazıdada belirtilmiştir,

"Bununla beraber, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in zaman zaman Allah düşmanlarına beddua ettiği de olmuştur. Bi'r-i Mâûne'*de yetmiş İslâm davetçisini şehît eden Kilab kabîlesine Resulullah (s.a.s.) bir ay süre ile beddua ve lânet etmişti. Kâbe'de namaz kılarken kendisiyle alay eden müşriklere de beddua etmiş, Bedir muharebesinde yere serildiklerini gözleriyle görmüştü. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, X; 43-45) H "
ilginiz için teşekkür ederim. Allah Razı olsun

Saygı ve sevgilerimle.......Allaha emanetsiniz..

"Bütün bunlardan sonra

"Bütün bunlardan sonra diyebiliriz ki müslüman, günahkâr da olsalar, müslümanlara beddua etmekten sakınmalı, fakat gerektiğinde açıkça din düşmanlığı yapanlara beddua ve lânet etmeyi dini bir görev bilmelidir."

bu konuda ciddi misiniz, yani din düsmanlarina karsi beddua etmek bir görevmidir? bu ayri din den olanlar icin de mi gecerli?

acikcasi ben bunu kabul edemiyorum, insan insandir sonucta...kimse beddua hak etmiyor diye düsünüyorum!

sevgiler...saygilar...

celin kardeş

Kardeş beddua eden ettiği duayı keyfinden etmez herhalde, bosnada somalide ırakta filistinde müslüman olsun olmasın zülum görülen her yerde.... Allah müslüman gayri müslüm deyip torpil geçmez (haşa) mazlumun ağzından bir ah çıkmaya görsün bedduaya gerek kalmaz bile....
Şöyle bir düşün biraz önce kahvaltı için hazırlanmış baba işe kız okula gidecekti, içeri beş iri yarı asker girip kapıyı kırdı baba süngü ile öldürüldü ....
Anne iğrenç bir fiile maruz kaldı ve öldürüldü. Küçük erkek kardeşinin gözleri oyuldu ve kulakları kesildi, ve yalnız kalan kızcağız kirletildi...
Şimdi bu kız teşekkür edip şarkımı söylesin...
Muhalefet olmak için olmasın yazılarımız yapıcı olsun.
Bende haklısın aslında diyorum önce hidayet sonra ıslah olmayacaksa eğer lütfu ilahiden kahrını talep etmek gerektir. Ama hidayete gelirse yine faydası bizede dokunur..

"Muhalefet olmak için

"Muhalefet olmak için olmasın yazılarımız yapıcı olsun."

birkere böyle birsey yok, verdiginiz örnek elbette icler acisi, bu bayanin beddua edeceginden eminim, cünkü o da bir insan sonucta ve duygulari var!

fakat allahin tokadi gecikmez diye düsünüyorum, yüregi dayanipta bunu yapanlar allah tarafindan cezalandirilacaktir!

zaten verdiginiz örnek öyle radikal ki, insan evt haklisin, beddua yi hak ediyor der! özel yasantimizda bizler kücük sorunlarda bile beddua okuyoruz, biraz daha bunlari düsünerek cevab verdim...burda kim hak ediyor kim etmiyor diye karar verecek degilim, ne haddime!

ates düstügü yeri yakar onun icin bu gibi durumlarda allaha dua edelim, allahtan sabir ve güc dileyelim!

allaha emanet olunuz....saygilar.

BİR OLAY,BİR YORUM...

Bir arkadaşı çok samimi olduğu diğer arkadaşını uyarmış:

-Sevgili dostum, vallahi senin tırnağına taş değsin istemem.Ama gerçekleri gizleyemem.Senin hanımla bir başkasını defalarca birlikte gördüm demiş.Arkadaşı çok sinirlenmiş:

-Sen ne dediğinin farkındamısın eğer bu anlattıkların doğru değilse, kendini yok bil demiş. Arkadaşı boynunu bükmüş ve demiş ki:
-Sen araştır ben her zaman yanındayım. Seni müdafa etmek benim arkadaşlık görevim demiş.

Adam karısını yakın takibe almış. Gerçekten arkadaşının dediği gibi, kendisi işe gitmek için evden ayrıldıktan sonra, eve yabancı bir adam giriyor ve karısı o adamla birlikte çıkıyor.Bunu defalarca gözlemlemiş.Bir gün onları takip etmiş.Karısıyla,yabancı adam el-ele tutuşmuşlar gidiyorlar.Adam demiş ki:

-Dur bakalım ne olacak?

Karısıyla yabancı adam bir lokantada baş başa yemek yemişler.Nahoş hareketler, abuk subuk sözler...

Adam yine demiş ki:
-Dur bakalım ne olacak?

Sonra karısıyla o yabancı erkek bir plaja gidip birlikte bir süre yüzmüşler.

Adam yine demiş ki:
- Dur bakalım ne olacak?

Sonra karısıyla yabancı adam bir dağ evine gitmişler.Ortalık kararmış.Lambalar sönmüş.Uzun süre orada beklemiş.Sonuçta karısıyla adam dağ evinden el-ele tutuşup çıkmışlar.

Adam yine demiş ki:

-Dur bakalım ne olacak?

Kıssadan Hisse: Bir insan sağlıklı düşünme melekesini bir kaybetmeye görsün artık ya davarlaşır, ya duvarlaşır.Duygularını insani değerlerini yitirir.Batılı hak,hakkı batıl görecek kadar sapıklaşır.Meğer ki ilahi bir nefha gelip kurtula.

Bugün yeryüzünde öyle zulumler işleniyor ki okumak bile insanın psikolojisini bozuyor.Hala bunlara sevgi ve şefkatten bahseden insanları azıcık zekası olan bir insanın havasalası almıyor.

Adaletin çalışması gereken yerde hoşgörü biter.İnsan ruhunu adaletten başka hiçbir duygu tatmin edemez.Bunun için MAHKEME-İ KUBRA KURULMUŞ ZATEN.

Bir insan, kendi anasının,karısının, bacısının, kızının (kendi gözleri önünde) ırzına geçen insanları affetmek isterse affedebilir.Mezhebi öyle emrediyordur affedebilir.Bu bizi ilgilendirmez.

Ama, zalimlere, yeryüzünü kana bulayan kravatlı haydutlara, efendi suratlı eşkiyalara, ALLAHIN KOSKOCA ARZINI yaşanmaz hale getiren insan görünümlü mahluklara, en azından kalben buğz etmiyorsa o insana söylenecek hiçbir kelime kalmamıştır.

UNUTMAYALIM Kİ, KÖPEKLER SAHİPLERİNDEN ÖNCE ÖLÜR.

UNUTMAYALİM Kİ, PASİFLER ZALİMLERİN GİZLİ ORTAKLARIDIR.

UNUTMAYALIM Kİ, ADALETİ KARŞISINDA GÖRMEYEN HER ZULUM
ÇILGIN BİR ALEV GİBİ YAYILACAKTIR.

UNUTMAYALIM Kİ, ZALİMLER ANCAK KESİN TAVIR GÖRÜNCE GERİ ÇEKİLİRLER.

---------------------------------------------------
"ZALİME YARDIM ETMEYİN,YOKSA ATEŞ SİZEDE DOKUNUR."KK.

"MUİNİ ZALİMİN DÜNYADA ERBABI DENAETTİR,
KÖPEKTİR ZEVK ALAN SEYYADI Bİ-İNSAFA HİZMETTEN."

Adalet ve Mürted...

Devir Hazreti Ömer Devri.Gassan kabilesi reislerinden birisi yeni müslüman olmuş ve hac farizasını yerine getirmekte.Kalabalık ve izdiham yüzünden masum bir köle yanlışlıkla ve hafifçe Gassan reisinin ayağına basmış.Kölenin özür dilemesine rağmen,Gassan kabilesi reisi, köleye okkalı bir yumruk vurmuş ve ayrıca hakaret etmiş.

Haksız yere yumruğu yiyen köle doğruca HZ Ömerin yanına gitmiş.Reisi dava etmiş.Hz.Ömer reisi çağırtmış.Olayı dinlemiş.Reis köleye yumruk vurduğunu ve haklı olduğunu savunmuş.Kendisinin bir reis olduğunu kölenin ise bir köle olduğunu aralarında fark olduğunu ikisinin bir tutulamayacağını savunmuş.Hazreti ömer,kısas yapılmasını emretmiş ve köle de aynı şekilde reise okkalı bir yumruk vurmuş.Böylelikle adalet yerini bulmuş.

İslamın prensiplerini içine
----------------------------------------------
"SİNDİREMEYEN VE BUNU BİR TÜRLÜ KABUL EDEMEYEN"
----------------------------------------------

GASSAN REİSİ BİZANS KRALINDAN ALDIĞI DAVET ÜZERİNE İSLAMDAN ÇIKMIŞ.YANİ MÜRTED OLMUŞ.

BU DİN BİR BÜTÜNDÜR.ÜZERİNDE PAZARLIK YAPILMAZ.ŞU KADARINI İÇİME SİNDİRİYORUM ŞU KADARINI KABULLENEMİYORUM DEMEK TEHLİKELİ BİR SINIR OLABİLİR.

HAZRETİ NUH KAFİR KAVMİNİN HİDAYETİ İÇİN UZUN YILLAR ÇALIŞTIKTAN SONRA ONLARA BEDDUA ETMİŞTİR.ALLAHIM YERYÜZÜNDE BİR TANE BİLE KAFİR BIRAKMA DİYE.AYRICA BİR ÇOK PEYGAMBER ZALİM KAVMİNE BEDDUA ETMİŞTİR.ZALİMLERE BEDDUAYI KABULLENEMEYENLER ONLARIN GİZLİ ORTAKLARIDIR VE MAZLUMLARIN DÜŞMANLARIDIR.

KURANDA

"KAHROLASI...."
"ÖFKENİZDEN GEBERİN..."
"HAYVANDANDA AŞAĞI..."
"HURMA KÜTÜKLERİ..."

GİBİ İBARELER GEÇER.

HAKK İÇİN DUYULAN GAZAP NE MUKADDESTİR.

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN KANAAT SAHİBİ OLMAK İNSANI TEBESSÜM KONUSU YAPAR.

----------------------------------------------------
"ZALİME YARDIM ETMEYİN,YOKSA ATEŞ SİZEDE DOKUNUR."KK.

"MUİNİ ZALİMİN ERBABI DENAETTİR,
KÖPEKTİR ZEVK ALAN SEYYADI BİİNSAFA HİZMETTEN."

Kur'an-ı Kerimde Ebu Lehebe Beddua...

111 - TEBBET SÛRESİ Ayrıca Mesed veya Leheb sûresi olarak adlan-dırılan bu sûre, Mekkî dönemin başlangıcında nazil olan sûrelerdendir. Hak dine düşmanlık etmesi sebebiyle kin ve hasedinden yanan, böylece varacağı ebedî cehenneme girmeden, dünyada aleve giren ve "ateşlik" manasına gelen Ebû Leheb ile eşinin şahsında din düşmanlarının akıbetini bildirir. Ebû Lehebin akıbetini ve kâfir olarak öleceğini senelerce önce haber vermektedir. Hastalığı sebebiyle katılmadığı Bedir savaşında Mekkelilerin yenilmesine o kadar üzüldü ki bir hafta sonra ibret olacak şekilde öldü. Bismillahirrahmanirrahim.
1 - Kurusun Ebû Lehebin elleri. Zaten de kurudu!
2 - Ona ne malı, ne de yaptığı işler fayda verdi!
3 - O alev alev yükselen ateşe girecek,
4-5 - Eşi de boynunda bükülmüş urgan olarak o ateşe odun taşıyacak. Ebû Süfyan'ın kızkardeşi olan eşi Ümmü Cemil de kocasından geri kalmayan bir düşmandı. Diken toplayıp Resûlullahın yoluna saçardı. Ahiretteki akıbetini de kendisi istemiş olarak, kendini yakacak olan odunu taşıma işini devam ettirecektir.

"ZALİME YARDIM ETMEYİN,YOKSA ATEŞ SİZEDE DOKUNUR."KK.

"MUİNİ ZALİMİN ERBABI DENAETTİR,
KÖPEKTİR ZEVK ALAN SEYYADI BİİNSAFA HİZMETTEN."

Hadislerin ayetlerin yanında Köpek kelimesi çok çirkin ...

Yanlız savaşçı birader, ismindende anlaşıldığı gibi,ürkütüyorsun aynı zamanda söylediklerin doğru olsa dahi sana inanımsım bile gelmiyor ve inanmakta istemiyorum. neden böyle çok radikal ve kırıcısın. ama dinimizde güleryüz ve barış devamlı ön planda . Onun için söylüyorsun ama hal ve hareketlerin dinimiz kurallarına uygun değildir kausura bakma.

köpek gibi kelimeler bu site ye uymuyor,ama herşeyden önce Allahtan korkmalısın ki ayeti hadisi söyledikten sonra bu kelimeleri diline almak, çok yanlış.
Burda bu site yanlışları düzeltmek,yardım isteyene yardım, çaresizlere çare ve paylaşımda bulunmaktır amacı.

yazinin icinde gecen köpege

yazinin icinde gecen köpege degil yazinin verdigi mesaja bakmak lazim.. herkes nasiplendigi ve kendinde olani kadari ile alir.. ders alip tesekkür edecegimize bir köpek lafina aliniyoruz:))

hüseyin üzmez der ya ben bu yolun köpegi bile olamam. Üzerine alinanlar terfi etmisler sanirsam. bu garip kardesiniz terfi bile edemedi henüz..

Ellerine saglik yalniz savasci

SELA VE AZADA...!

SELA VE AZAD BIRADERLER..!YALNIZ SAVASCIYA FAZLA YUKLENDINIZ ALLAHUALEM...HAKIKATEN YALNIZ KALDI:-) LATIFE BI YANA YALNIZ SAVASCI KARDESIMIZ DUYGULARIMIZIN AKLILESTIRILMESI GEREKTIGININ MESAJINI VERIYOR VE KESINLIKLE ISABETLI ACIZANE KANAATIMCE DE BILGIMCE DE.DIKKATINIZI CEKTIYSE ILMI KONUSUYOR VE NUH A.S VE DIGER PEYGAMBERLERIDE MISAL VERMIS..LAKIN SIZ TAMAMEN DUYGUSAL HEYECANLA KONUSUYORSUNUZ VE SIZDEN MALESEF BURAM BURAM GAYRIISLAMI BI IDEOLOJI OLAN HUMANIZM KOKULARI GELIYOR VESSELAM...SELAMETTE KALIN...

MASLAHATA HİTABEN...

SAYIN MASLAHAT,

KENDİMİ HİÇ YALNIZ HİSSETMİYORUM,HAK VE HAKİKATİN ORTAYA ÇIKMASI İÇİN GAYRET SARFEDİYORUM.OLAY BASİT BİR NEFİS MESELESİ DEĞİL.ÇOK CİDDİ BİR MESELE.EHLİ SÜNNETİN 1400 SENE ÖNCE HALLETTİĞİ MESELELERİ BİRİLERİ İŞKEMBEDEN SALLIYOR.BİR KURAN KURSUNUN BİNASINI YIKANLARI YERİN DİBİNE BATIRANLARIN BURADA GIKI ÇIKMIYOR.NE KADAR HASSAS OLDUKLARI ANLAŞILIYOR BÖYLELİKLE.

ALLAH İLE KUL ARASINA KİMSE GİREMEZ DEYİP KENDİSİ ALLAHTAN BEDAVA HOŞGÖRÜ DAĞTIYOR.BU MANTIĞIN PSİKOLOJİSİ BASİTTİR.SINIFTAKİ ÖDEV YAPMAYAN TALEBE ÖDEV YAPMAYANLAR ARTTIKÇA RAHATLAR AMA TEK KALIRSA RAHATSIZ OLUR.BUNUNDA YOLU EN KESTİRMEDEN HOŞGÖRÜ DAĞITMAKTIR.

EVET BU SİTE SON ZAMANDA AMACINDAN GİTTİKÇE SAPIYOR.HÜMANİST VE HOŞGÖRÜCÜ TAHTA KAFALARIN HEZEYANLARIYLA DOLDU.BEN ONLARI MUHATAP ALMIYORUM.BİLMEYEN KARDEŞLERİMİZ İÇİN BU YAZILARI YAZIYORUM.ELİMDEN KELDİĞİ KADAR MÜDELLEL KONUŞUYORUM.ZIRVALAMIYORUM.BİRİSİ KİŞİLİĞİME SALDIRMADIĞI SÜRECE İLMİ KONUŞMAYA GAYRET EDİYORUM.BURASI FİKİR MEYDANIDIR.AMA OLAY BENİM ANLATTIKLARIMDAN ZİYADE BENİM ÜZERİMDE YOĞUNLAŞIRSA BEN GEREKENİ YAPARIM HADDİNİ BİLDİRİRİM.KİŞİLİĞİME SALDIRI OLMADIĞI SÜRECE BİLDİĞİM HER KONUYU MÜDELLEL OLARAK YAZMAYA HAZIRIM.

DAHA ÖNCE YAZDIK: AMA BAZILARI KERESTE GİBİ DİKLENİYOR VE DİRENİYOR.

1-İSLAMDA YARGI MERCİİNE İNTİKAL EDEN BİR KONUYU KİMSE HOŞGÖREMEZ.ADALET CEZASINI VERİR.

2-EVLİ KADINLA KIRIŞTIRAN VE VURUŞTURANLARINDA EVLİ KADINA SARKMAKTAN DOLAYI CEZASI VARDIR.BUNLAR İSLAMDAN ASLA HOŞGÖRÜ GÖREMEZLER.ÇÜNKÜ BU KONULAR YARGININ KONUSUDUR.

3-İSLAMDA YARGI MERCİİNE,ALLAHLA KUL ARASINA KİMSE GİREMEZ DEMEK TEK KELİMEYLE APTALLIKTIR.

4-KİŞİ KENDİSİNE YAPILAN SUÇLARI AFFEDEBİLİR.AMA BAŞKASINA YAPILAN SUÇLARI AFFEDEMEZ,BÖYLE BİR YETKİSİ YOKTUR.MAZLUM OLANLARIN KISASA HAKLARI VARDIR.BUNU AZICIK İSLAM HUKUKUNDAN HABERİ OLAN HER İNSAN BİLİR.
ORDAN BURDAN KOPYALAYIP YAZI YAPIŞTIRARAK BİR YERE VARILMAZ.TEMELDEN YETİŞMEK GEREKİR.

5-EHLİ SÜNNETİN ANA UMDELERİNE MUGAYYİR FİKİRLERİN YAYINLANMASINDAN DOLAYI BURADA EĞER BİR İNSAN İSLAMI YANLIŞ ANLIYORSA BUNUN VEBALİ HEPİMİZEDİR.OLAY BASİT BİR SEN BEN MESELESİ DEĞİLDİR.BENİM TÜM ÇABAM BUNUN İÇİNDİR.YOKSA KİŞİLER UMURUMDA BİLE DEĞİL.BENİ ENTRESE ETMİYOR.SİTE YÖNETİCİLERİNİ BU KONUDA TEKRAR UYARIYORUM.BÜYÜK VEBAL ALTINDASINIZ,BİLESİNİZ...

6-BİR İNSANIN ŞAHSİ KANAAT VE YORUMLARI EHLİ SÜNNETİN TEMEL İLKELERİYLE ÇAKIŞMADIĞI SÜRECE BEN ONA KARIŞMIYORUM.AMA ÇAKIŞIYORSA NAZİKCE UYARIYORUM.AMA İNSANLAR OLAYI MUTLAKA POLEMİĞE ÇEKİYORLAR.YAZILANLARI OKUMOYURLAR BİLE.EH O ZAMAN NASIL YAZILMASI GEREKİYORSA ÖYLE YAZILIYOR.

7-ŞİMDİ SİZE SORUYORUM.AŞAĞIDAKİ CÜMLELERİ DİKKATLE OKUYUNUZ.ALLAH AŞKINA BU NE DEMEK?

"bu konuda ciddi misiniz, yani din düsmanlarina karsi beddua etmek bir görevmidir? bu ayri din den olanlar icin de mi gecerli?

acikcasi ben bunu kabul edemiyorum, insan insandir sonucta...kimse beddua hak etmiyor diye düsünüyorum!"

YA ŞİMDİ BEN ZALİM DİKTA YÖNETİCİLERİNE BEDDUA EDEMEYECEKMİYİM.IRAKTA BEŞİKTEKİ ÇOCUKLARI KATLEDEN,CEZAYİRDE 40 BİN MÜSLÜMANI UÇAKTAN AŞAĞI ATAN,
MİLYONLARCA KIZILDERİLİYİ DİRİ DİRİ YAKAN,FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN KOLLARINI TAŞLA KIRAN VE BUNU KASEDE ALAN ZALİMLERE BEDDUA EDEMEYECEKMİYİM?

LAFA BAK YA...SEN ETMEYEBİLİRSİN,BARİ EDENE KARIŞMA KARDEŞİM.HEM BİLMİYORSUN,HEM BİLMEDİĞNİİ BİLMİYORSUN,HEMDE BEDAVADAN İNSAN SEVGİSİ DAĞITIYORSUN.CONİLER SANA SIRAYLA TECAVÜZ ETSİN,BUNU KASETE ALSIN,SEN DİLEDİĞİN KADAR SEVGİ DAĞIT.

BUNDAN BANA NE?

AMA BEN MAZLUMLARIN VE MUSTAZAFLARIN HAKKINI ARIYORUM.

BUNDAN SANA NE?

-----------------------------------------------

"ZALİME YARDIM ETMEYİN,YOKSA ATEŞ SİZEDE DOKUNUR."KK.

"MUİNİ ZALİMİN ERBABI DENAETTİR,
KÖPEKTİR ZEVK ALAN SEYYADI BİİNSAFA HİZMETTEN."

Allahla (cc) kul arasına girmek ve konuşmak cehalettir !!!!

BİR KİMSE ; BİR MÜSLÜMAN KARDEŞİNİN BİR ZAMANLAR YAPMIŞ VEYA YAPMADIĞI YANLIŞ VE HATADAN DOLAYI,O GEÇMİŞ HATA VE YANLIŞINI ALIP ELİNE DOLAYIP,TEŞHİR ETMEK,BÜYÜTMEK,KIRMAK,ONA ALLAHIN VERECEĞİ CEZA VE MÜEYYİDEYE MÜDAHALE ETME CESARETİ GÖSTEREN, SÖZ EDEN BİR ZİHNİYETİ YORUMSUZ OLARAK BIRAKIYORUM....

MEVLANA HAZRETLERİNİN BİR SÖZÜ VAR, "NE OLURSAN OL YİNEDE GEL" BU SÖZ ALLAH(CC) ıN RAHMAN VE RAHİM SIFATINA PARALEL OLARAK AFFEDİCİ VE GÖŞGÖRÜ IŞINLARI VE SÖZLERİDİR. BİZLER KİM OLUYORUZ Kİ; ALLAHIN BU BİTMEK TÜKENMEK BİLMEYEN RAHMİNE, SÖZ EDİP DAR VE SERT KAFAMIZLA BİR MÜSLÜMAN KARDEŞE CEZA KESMEYE ÇALIŞIYORUZ Kİ.....
HOŞGÖRÜNÜNDE TANIMINI VE ANLAMINI KENDİ ÜSLÜBÜMÜZLA TANIMLAYAMIYALIM LÜTFEN.?

HOŞGÖRÜ ; HERŞEYE BOYUN EĞMEK, HERŞEYİ HOŞGÖRMEK,GÜNAHA,YANLIŞA VE DEVAMINA HOŞGÖRÜ OLARAK BAKMAK DEĞİL TABİ, BU YÖNE ÇEKMEK VE TANIMLAMAK YANLIŞTIR.

BURDA ANLATILMAK İSTENEN HOŞGÖRÜ VE NEZAKET; MÜSLÜMAN KARDEŞİNE YARDIMCI OLMAK,EĞER DOĞRU YOLA MEYİLLİ İSE ELİNDEN TUTMAK,YANLIŞSA TATLI BİR DİLLE ONA ANLATMAK,ONU HAK YOLUNA KAZANDIRMAKTIR.AKSİ HAREKETLER ONU DAHADA BATAĞA GÖTÜRECEKTİR.
BU AHLAKTA pEYGAMBER (SAS) EFENDİMİZİN AHLAK ÇİZGİSİNE YAKINDIR.BİZDE MADEM MÜSLÜMANIZ PEYGAMBER EFENDİMİZİ TAKİP EDİP YAŞIYACAZ.ONUN SÜNNETLERİNE UYMAMIZ GEREKİR.

BİR MÜSLÜMAN OLARAK,BİLMİYENE VE HATTA BU SİTEYE GELİP,BİRŞEYLER ÖĞRENMEYE GELEN,DERDİNİ ANLATIP DESTEK VE YARDIM İSTEYEN, BİLİYORSAK HADİS VE AYETLERİ GÖSTERİP, KENDİ SERT VE KIRICI USLUBUMUZU KATMADAN,YOL GÖSTERMEK VE YARDIMCI OLMAKTIR BİR MÜSLÜMANIN GÖREVİ.
YOKSA,BU SİTEYE GELEN ZATEN AMACI BELLİ,BİRŞEYLER ÖĞRENMEK,VE HATALARI VARSA REÇETE VE DESTEK ALMAKTIR. YOKSA ONU ELEŞTIRMEK
, ONU ALIP YERDEN YERE VURMAK,CEZA BİÇMEK DEĞİLDİR AMAÇ..
BİRİ DİNİ TAM BİLMİYOR OLABİLİR,HABERİ O HADİSTEN VEYA AYETTEN OLMAYABİLİR,ONU SERT VE ELEŞTİRİ ŞEKİNDE UYARMAMAK LAZIM,BU DİNİMİZE TAMAMEN TERS BİR USLUPTUR..UNUTMAMAK LAZIMDIR.
AYRICA,BİR DİN KARDEŞİNE HATASI VARSA,ANLATIM ŞEKLİ BAŞKA OLABİLİR,YAPABİLİYORSAN ONU UYAR VE DOĞRU YOLU İŞARET ET, YOKSA SENİN AHLAKINDAN OLMADI DİYE,GAYRİMÜSLİM DİYE YAKIŞTIRMA YAPAMAZSIN. BÖYLE BİR YAKIŞTIRMAYLA NE DURUMA GİRDİĞİNDEN HABERİ VARMI ACABA ?? BUNLAR YANLIŞ VE TEHLİKELİ HADDİ AŞMA ANŞAMINA GELİR UNUTMUYALIM..........

ALLAH TÜM MÜSLÜMAN KERDEŞLERİME,GÜZEL AHLAK,HOŞGÖRÜ,TATLI VE FAYDA VE FEYZ VERİCİ BİR AHLAK NASİP ETSİN...

SAYGI VE SEVGİLERİMLE.....

BEDDUA

SAYIN YALNIZ SAVASCI...ONCELIKLE SU AYETLERI HATIRLATMAKTA FAYDA VAR.1-ISRA 36 DA RABBIMIZ SOYLE BUYURMAKTADIR(BILMEDIGIN SEYIN UZERINE ISRAR EDIP DURMA CUNKU KULAK,GOZ VE KALP HEPSI YAPTIKLARINDAN SORUMLUDUR VE KIYAMET GUNU SORGULANACAKLARDIR)2- AHZAB SURESI 36(ALLAH VE RASULU BI ISTE HUKUM VERDIKLERI ZAMAN INANMIS BI ERKEK VE KADININ KENDI ISLERI HAKKINDA TERCIHLERI YOKTUR AMA BOYLE BI HAKKI KENDILERINDE GORENLER APACIK BI DALALET ICINDEDIRLER.3-HASR 7 DE KISACA (PEYGAMBER SIZE NE VERDIYSE ALIN)...bu konuda ciddi misiniz, yani din düsmanlarina karsi beddua etmek bir görevmidir? bu ayri din den olanlar icin de mi gecerli?

acikcasi ben bunu kabul edemiyorum, insan insandir sonucta...kimse beddua hak etmiyor diye düsünüyorum! BU SATIRLARIN MUHATABININ YAZDIGIMIZ 3 AYET UZERINDE TEKRAR TEKRAR DUSUNMESINDE FAYDA VAR CUNKU 1 MADDEDEKI AYETIN ISARET ETTIGI GIBI BILMEDIGI KONUDA (BEN BUNU KABUL EDEMIYORUM SOZU) ILE ISRARLA INAT ETMEKTEDIR BIRRR..2.MADDEDEKI AYETIN ISARET ETTIGI GIBI HUKMU ALLAH VE RASULUNDEN ALIP KENDISINE YAKISTIRMASI ISLAMIN NAKIL DINI OLDUGU GERCEGINDEN UZAKLASIP FELSEFE YAPMASI DA IKIIIIII.3.MADDEDEKI AYETIN ISARET ETTIGI GIBI PEYGAMBERIN VERDIKLERINI BI BUTUN OLARAK ALMAK ISTEMEYISI HOSUNA GIDENLERI ALIP HARICINI KABUL EDEMIYORUM DEMESI UCCCC...BU UC KONUDAKI TAVRININ ISLAM AKIDESI ILE BAGDASMADIGINI SOYLEMEYE BILE GEREK YOK.MUSLUMANA YARASAN ALLAH VE RASULU NE DEMISSE OYLEDIR DEMESIDIR.KENDISI HADIS ALIMI OLSA VE EFENDIMIZIN ZALIMLER HAKKINDA ETMIS OLDUGU BEDDUA ILE ALAKALI HADISLERIN MEVZU OLDUGUNU IDDIA ETSE HADI NEYSE DIYECEM AMA BOYLE BIR VASFI ZATEN YOK,PEKI OLMADIGI HALDE BU NE CURETTIR KI SAHIH HADISLERI GORMEZDEN GELIP KABUL EDEMIYORUM DIYEBILIYOR KI SADECE HADIS DEGIL AYETLERDE VAR BU KONUDA.TEK KELIMEYLE CEHALETINDEN HADDINI ASIYOR GORUNDUGU KADARIYLA...BEDDUA KONUSUNDA BIKAC AYET VE HADIS ZIKREDELIM BELKI TENEZZUL EDERLERDE ZAHMET BUYURUP ACARLAR ARASTIRIRLAR KONUYU VE UMULUR KI HATASININ FARKINA VARIRLAR..1-ALLAHIN LANETI INKAR EDENLERIN UZERINE OLSUN(BAKARA)2-ALLAH INKARLARI YUZUNDEN YAHUDILERE LANET ETMISTIR(NISA 48)3-ALLAH IKI YUZLU ERKEK VE KADIN INKARCILARA EBEDI KALACAKLARI CEHENNEM ATESINI HAZIRLAMISTIR.ALLAH LANET ETSIN ONLARA DEVAMLI AZAP VARDIR(TEVBE 68)4-BOZGUNCULARA LANET OLSUN(RAD 25)SANIRIM BU KADAR AYET YETER.HADISLERDEN DELILLENDIRELIM 1-OLU ICIN AGLAYANA LANET OLSUN 2-KIZINI FASIKLA EVLENDIRENE LANET OLSUN 3-ZALIM AMIRLERE,BIDAT EHLINE VE ILMINI GIZLEYENLERE LANET OLSUN 4-LIVATA FIILINI ISLEYENLERE LANET OLSUN 5-ALTIN VE GUMUSUN KULUNA LANET OLSUN 6-ZEKAT VERMEYENLERE ALLAH LANET ETSIN GIBI DAHA ONLARCA HADIS VAR.CELIN HANIMIN HAVSALASI BUNLARI ALIYORDUR INSAALLAH...MERAK EDIYORUM ACABA ARAF SURESI 93.AYETI KERIMEDE SUAYB ALEYHISSELAM KAFIRLER GURUHU ICIN NASIL UZULEBILIRIM DERKEN SUAYB ALEYHISSELAMA SUMME HASA TAS KALPLI MERHAMETSIZ MI DERDI CELIN HANIMFENDILER...!EBU LEHEBIN OGLU UTEYBE TEBBET SURESI NAZIL OLUNCA EFENDIMIZE HAKARET EDER VE EFENDIMIZ SAV YA RABBI BUNA BIR CANAVAR MUSALLAT ET DEMESINI NASIL ACIKLAR CELIN HANIMEFENDILER!YADA SOL ELI ILE YEMEK YIYEN BIRINE SAG ELINLE YE DEDIGINDE SAG KOLUM HAREKET ETMIYOR DIYE YALAN SOYLEYEN KISIYE RASULULLAHIN SAG ELIN HAREKET ETMESIN SOZUNE NE DER!...ISLAMDA SINIRSIZ BI HOSGORU YOKTUR SEFKAT HISSI VARDIR VE SEFKAT INSANI RAHIM ISMINE ULASTIRAN EN BUYUK VESILEDIR.SAFKATIN SINIRIDA ADALET DAIRESINDEDIR.ADALETIN OLMADIGI BI YERDE SEFKATTEN SOZ EDILEMEZ.HZ OMER (R.A) MISAL VERDIGINIZ KISSADA EGER CEZAYI UYGULARSA DINDEN CIKACAGINI SOYLEYEN KIMSE HAKKINDA CEZADAN VAZGECMEMESI SEFKATIN SINIRINI BIZE ANLATIYOR.BI HUKMU KABUL ETMIYORUM DIYEBILMEK ICIN AKSINI ISBATA GEREK VARDIR.ILMIHAL ANLAYISI ISLAMIN TEMELI OLAN 5 SARTIYLA SINIRLI OLAN BI KIMSEDEN FARKLI BI CEVAP BEKLENEMEZDI.YERI GELMISKEN ILMIHAL DEMEK ADI UZERE HAL ILMI DEMEKTIR.YANI KISININ ICINDE BULUNDUGU HALIN ILMINI OGRENMESI FARZI AYNDIR!BEN TICARETLE ISTIGAL EDIYORSAM ISLAM TICARET HUKUKUNU OGRENMEM FARZDIR,EVLENECEKSEM EVLILIK HUKUKUNU,BOSANACAKSAM TALAK KONUSUNU,BEDDUAYI BILMIYORSAM VE KONU BUYSA OGRENMEK FARZDIR.HEYHAT!ARASTIRMAK ZOR GELIYOR OLSA GEREK KI ISKEMBE I KUBRADAN KONUSMAK DAHA KOLAYINA GELIYOR KIMI KARDESLERIMIZIN...YINE O ENGIN HOSGORULERI W.BUSHU VE YARDAKCILARIN,40 BIN KADINIMIZIN IRZINA GECEN SIRPLARI,ZALIM SIYONISTLERI(ALLAH ONLARI KAHHAR ISMIYLE KAHRETSIN)KUSATIYORMU ACABA!SON OLARAK SUNU SORMAK LAZIM MALUMLARIDIR ALLAHIN ISIMLERI ILE DUA ETMEK KABULE VESILEDIR VE SUNNETTIR.RAHMAN ISMINDEN RAHMET ISTEYECEGIZ,REZZAK ISMINDEN RIZIK ISTEYECEGIZ,BASIT ISMINDEN GENISLIK ISTEYECEGIZ SAHI KAHHAR ISMINDEN NE ISTEYECEKTIK?AKLIMA GELMISKEN KARAKOCUN BI SIIRINI ITHAF EDELIM(CELIN,SELA VE AZAT KARDESLERIMIZE) BILDIMSE SOYLEDIM KORKAK OLMADIM BILMEDIGIM YERDE SUSTUM GEL DE GOR...RABBIM DUYGUDA VE DUSUNCEDE ISTIKAMET NASIP EYLESIN CUMLEMIZE INSAALLAH...

azat kardeşim dikkat çektiğin için teşekkür !

Sevgili kardeşim,O karşı tepkini takdir ediyorum ve teşekkür ediyorum.
Hiç kimse,birkimse hakkında günahkar,batmış ve geri dönmemiş,Allahtan af ve mağfiretini almamış iddialarında bulamaz ve kendi tahta kafasıyla yargılıyamaz.ve kendinide kurtulmuş zannetmesin sakın,aslında batan ve tehlikede olan böyle zihniyetlerdir, çünkü Allahla kul arasına girmek,haşşa Allah yerine infaza soyulmak demektir(ESTEĞFİRULLAH)...
Ben buna inanıyorum ; Çok bilen sözde bir dayım var; cemaate geldiği zaman gençler kaçar ondan hep neden,çünkü korkuyorlar ondan, hep cehennemden,hep günahlardan,ve cemaat içinde kalp kırmasından çekindikleri için. Mesela,cemaatte niye namaz kılmıyorsun,neden kot pantolon giydin, cezası bu kadar,neyapsan işin çok zor demeleri gibi...............
İnanın bu tarzdaki söylemler ve yaklaşımlar,dinimize zarar vuracak,kötülüyecek,yanlış anlaşılmalarına sebebiyet verecek etkenlerin başında gelir. Dinimizin korkulu ve uygulanamaz bir şekile koymaları çok tehlikeli ve dine darbedir.
Başkasının günahlarını ve yanlışlarını(Gözle görse veya görmese) bahsederek,neşreden ve söz etmekten zevk alan bir kimse müslümanlığından şüphe ederim. Şayet müslümansa hemen bu ahlakı terk edip tövbe etmesi gerekir diyorum.
Başkada diyecem birşey yoktur.
Allah hepimizi, iyi ahlak ve mütevazilikten etmesin...

saygı ve sevgilerimle

Bir Olay Ama ,Konuyla İlgisi Olmayan Bir Olay !!!

Bu konuyla alakalı olmayan Bu olayın Ve yorumun için Yinede teşekkür ederim.
Bende dolaylı bir yorumdan gerginlik,ve kırıcı bir hava yaratabileceğimden çekinerek,hibirşey bilmeyenlere birşeyler öğretmeye çalışan,hoşgörü ve tatlı bir dille insanlara yanlışı değil doğrular öğreten,yanlış ve hata yapanlara el uzatan değerli hocalarımızın hatırları için Yorumsuz bırakıyorum........................................
Ayrıca Sizden ricam kardeş,bir hatırlatmada bulunmak isterim. cümlelerinizde çok sık Köpek (it) kelimeside, o okuduğunuz hadis ve güzel yorumlarınıza uymuyor bence.....
saygı ve sevgilerimle.....

Sevgi ruhun güzelliğidir

Sevgi ruhun güzelliğidir !!!

Hak edilmeyen beddualar sahibine geri döner....

Selamünaleyküm sela kardeş ve site sakinleri...
Dinimizdede belirtilmiştirki beddua yasaklanmıştır.
Burda halkımızın çokça başvurduğu bir savunma veya intikam silahı olarak kullanırlar.Ama yanlış bir müslüman olarak.

sosyal hayatta dinimizide tam olarak yaşamak için önce Önderimizin hal ve hareketleri olan sünnetlerini takip etmemiz gerekir. O mübarek hiçbir zaman beddua etmemiştir en zor durumlarında bile.onun için sakınmalıyız.
aksi takdirde yapılan beddualar sahibine geri döner,ve sıkıntılara gireriz, muazallah....
Saygı ve sevgiler..
BEDDUASIZ,ŞEFKATLI,HOŞGÖRÜLÜ,MUTLU,UMUTLU,BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE BİR DÜNYA İÇİNDE ELE ELE............AMİN..............

Yorum izleme seçenekleri

Yorumların gösteriminde tercih ettiğiniz şekli seçerek değişiklikleri etkinleştirmek için "Ayarları kaydet"i tıklayınız.

Son yorumlar

. . . . . . . . . . . . . . Iste Zehirli Ok'lar . . . . . . . . . . . . .
Alkol · Flört · Porno · Seks · Zina · Göz Zinası · Şehvet · Aşk · Chat · Dans · İftira · Nefis · Medya · Televizyon · Şeytan · Büyü ve Sihir · Cincilik · Fal · Kehanet · AIDS

. . . . . . . . . . . . . . Panzehirler . . . . . . . . . . . . .
Amel · Dua · Namaz · Oruç · Zekat · Evlilik · Eğitim · Hayat · Aile · Gençlik · Kadin · Tesettür · Sevgi · Maneviyat · Ahlak · Bela ve Musibet · Edep · Haya · iffet · Sabır · Tevbe · Şefeaat· Nasihat · RIZIK · Sağlık

Perde arkası · Güvenlik · Haber · Hikaye · Kitap Tavsiyesi · Soru-Cevap · Şiir · Asrı Saadet · Osmanlı

Anket

Chat, forum ya da messenger den tanıştıkların ile sohbetin boyutu ne kadar?: